Madrid

Chtějí-li Španělé s nadsázkou přiblížit kolorit hlavního města své země, začnou spolu s hosty přemýšlet nad tím, kdy vlastně obyvatelé Madridu vůbec spí. Tehdy zpravidla uslyšíme, že Madrid se probouzí až spolu se západem slunce, a život v něm utichá až s příchodem rána. Poučení, které pro nás plyne z podobných úvah je jasné – nejezdit do Madridu jen na skok, a určitě ne hned ráno.

Madrid, hlavní město Španělska a jedno ze nejvýznamnějších světových center nočního života, leží prakticky ve středu Iberijského poloostrova, veprostřed Kastilské plošiny. Díky této poloze se může pochlubit klasickým kontinentálním klimatem v podobě, jež je pro podobně položená místa typická.

V celé oblasti se tak setkáte s převážně suchým podnebím, které zejména v letních měsících může často nabývat až extrémního charakteru, což na druhou stranu pro mnohé obyvatele i návštěvníky vyvažují zdejší mírné zimy, které nehrozí syrovými mrazy nebo sněhovými kalamitami, ale nanejvýš vydatnými dešti. Letní měsíce se tak zde nesou ve znamení vysokých teplot, přičemž to, co v našich podmínkách nazýváme letním sluncem, v Madridu nacházíme již během časného jara, stejně jako i na podzim.

Pokud tedy jde o výběr ideálního času pro jeho návštěvu, obvykle se doporučuje období dubna až května, kdy se návštěvník vyhne letní výhni, aniž by se zároveň mohl cítit ochuzen o počasí, kvůli němuž se z Čech odjíždí na Jih.

Podle posledních čísel má Madrid zhruba tři a čtvrt milionu obyvatel, což se v kombinaci s živou španělskou mentalitou nevyhnutelně musí odrazit na rázu jeho každodenního života. Dobré bedekry proto často doporučují jako výchozí bod pro poznávání města zdejší trh El Rastro, jež se odehrává ve čtvrti La Latina. Právě zde se totiž, každou neděli ráno(!), koncentruje rázovitý duch města, a pro turistu, který se s Madridem teprve začíná seznamovat, tak pochopitelně skýtá příležitost pro fascinující podívanou. Dějiště trhu El Rastro najdete mezi Plaza Mayor a Puerta de Tole. Ceny které uvidíte na pultech jednotlivých stánků určitě neberte za definitivní. Naopak je zde naprosto běžné, že zákazník začne nákup dotazem na cenu i v případě, že je uvedena písmem, které je vidět na desítky metrů – smlouvání je tak pevnou součástí neděle na El Rastro.

Celá čtvrť je La Latina je kromě toho vskutku prošpikovaná ryze Madridskými restauracemi všech cenových úrovní, takže ti, kdo rádi poznávají atmosféru měst a zemí právě skrze místní kuchyni a stolování by na její alespoň krátkou návštěvu určitě neměli zapomenout!

Kromě nočního života, kuchyně a ulic překypujících jižanským temperamentem je Madrid oblíbeným turistickým cílem také kvůli svojí minulosti, jíž barvitě představují mnohá muzea, které zde stejně tak tvoří neopominutelnou součást každého itineráře.

Výsadní postavení mezi nimi zaujímají především tři jména: Thyssen-BornemiszaPrado a konečně muzeum Reina Sofia. Těmito třemi místy, se kterými se v Madridu často lze setkat pod názvem „Zlatý trojúhelník“, se ale v žádném případě zdejší nabídka nevyčerpává. Zahrneme-li mezi ně i impozantní komplex královského paláce, napočítáme v Madridu minimálně dvanáct dalších významných muzeí. Samozřejmě chápeme, že asi jen málokdo je projde všechny, a proto bychom doporučili držet se přinejmenším jednoho pravidla: vyhraďte si čistě pro muzea alespoň jeden den. V jeho polovině, kdy budete naplno ponořeni do víru zdejší minulosti, potom s úlevou zjistíte, že vám stále zbývá dostatek času i na posezení v kavárně. Bez nervózního pohledu upřeného na hodinky.

Z významných míst dále musíme doporučit přinejmenším Palacio Real – Královský palác, kostel San Nicolas de los Servitas a samozřejmě také náměstí Puerta del Sol.

Palacio Real je pověstný zejména neuvěřitelným počtem pokojů, jež v sobě ukrývá – je jich totiž bez dvou stovek rovné tři tisíce. Palác lze navštívit na ulici Calle Balien. Zevnitř si jej lze prohlédnout během dvouhodinové prohlídky doplněné výkladem, během níž uvidíte i jeho slavnou knihovnu, stejně jako slavné osobní komnaty krále Carlose III.

San Nicolas de los Servitas je jméno vůbec nejstaršího kostela v Madridu, jehož zvonice byla vystavěna ve 12. století. Uvnitř najdete sochy slavného Nicolase Busiho, stejně jako obrazy Pedra de Mena.

Náměstí Puerta del Sol jsme zmínili z toho důvodu, že dnes představuje opravdové srdce Madridu, je jeho nejživějším místem a nejrušnější tepnou. Pověstná je také socha stojící v jeho severní části: medvěd šplhající na strom madroňo, což je výjev sloužící jako symbol Madridu.

Zdroj foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také