Andorra je drobný státeček rozprostírající se v hornatém pásu Pyrenejského pohoří mezi Francií a Španělskem na ploše zhruba 470 km2. Díky své poloze vysoko v horách je Andorra samozřejmě vděčným místem pro návštěvu jak v letních, tak i zimních měsících, kdy si sem nachází cestu zejména milovníci zimních sportů, kteří si zároveň potrpí na určitý standart služeb – místní lyžařská střediska se vyznačují především tím, že nejde o místa, kde by jedno z hlavních rozptýlení představovalo předbíhání ve frontě na grog v plastovém kelímku. V průběhu léta si potom zdejší klidné atmosféry užívají zejména lidé mířící ze Španělska do Francie, Andorra je z tohoto pohledu ideálním místem pro zastávku, a to zejména její úpravné hlavní město La Vella, s jeho mnoha muzei a vzduchem nabitým odpočinkem.
Andorra je vnitrozemský stát jehož povrch je utvářen zejména silnými kombinacemi hlubokých údolí roklí, které obklopují vysoké horské štíty. Kvůli její relativně vysoké nadmořské výšce zde nejspíše nepřekvapí dlouhé a vydatné zimy doprovázené spoustou sněhu, jež v Andoře obvykle trvají šest měsíců. Období jara a léta jsou zde naopak spojené mimořádně přívětivým teplým počasím.
Poměrně známým faktem popisujícím charakter země je také, to, že třetina všech obyvatel Andorry žije v hlavním městě. Celkový počet obyvatel tohoto knížectví přitom není jakkoliv závratný – 66 000. To je vzhledem k rázu krajiny obklopující La Vale skutečným centrem celého státu: soustředí se zde nejvýznamnější hráči na polích turismu, obchodu a bankovní sféry, což jsou pro Andorru z hlediska hospodářství země ta vůbec nejdůležitější odvětví.
Andorru každoročně navštíví na jedenáct milionů turistů, kteří odsud často odjíždí s nově získanou slabostí pro luxusní oděvy, minerální vodu a hovězí. Což jsou zároveň nejvýznamnější komodity, které se z Andorry vyváží do zahraničí.
Andorrské knížectví si kromě toho mezi tisíci turistů získalo pověst jakéhosi nákupního ráje, a i když to na papíře nemusí vypadat příliš ušlechtile, zdejší komfortní nákupní centra jsou jedním z několika hlavních důvodů, proč sem na krátké výlety vyráží tolik obyvatel okolních zemí. Často ale nejde ani tak přímo o jejich zboží a vybavení, ale, jak už to bývá, spíše o peníze – Andorra je vyhlášenou kolonií duty-free shopů. Byl dokonce spočítáno, že je zde na 2000 obchodů, z čehož vychází zajímavý poměr jednoho obchodu na necelých čtyřicet obyvatel!
Živý nákupní ruch přitom k zemi neodmyslitelně patří již Španělské občanské války v 30. letech 20. století, kdy se Andorra chopila role místa, odkud do válkou zmítané země z Francie proudilo zboží, jehož se ve Španělsku zoufale nedostávalo. Během druhé světové války se potom směr těchto přesunů obrátil.
V současné době se na hranicích země ze slov nadšeně klábosících cizinců dozvíte, že v Andoře lze pořídit většinu spotřební elektroniky (zejména fotoaparátů) stejně jako alkoholu zhruba o třetinu levněji, než kolik byste za to samé zaplatili v sousedním Španělsku nebo Francii.
Samozřejmě ani v nejmenším netvrdíme, že obchody plné zboží a žoviálních prodavačů jsou v Andoře tím co si zaslouží nejvíce pozornosti. Najdete zde například největší lázeňský komplex v Jihu Evropy – Caldea, který je mimo svojí rozlohy, architektury a tradičně špičkové úrovně služeb, zajímavý také tím, že leží v nadmořské výšce zhruba tisíc metrů. Stejně tak hlavní město La Vella nezaujme jenom prodejnami všeho možného ale určitě také svojí historickou částí. Nevšedním zážitkem je zde pro většinu přespolních návštěvníků už zkušenost chůze jeho ulicemi – La Vella, ležící pro Andorru vskutku ukázkově v údolí Gran Valira, totiž na obvyklé evropské poměry zabírá velice malé území, díky čemuž zde skutečně není místa nazbyt. Město tak působí stísněně, aniž by však zároveň tuto stísněnost probouzelo v těch, kdož jím právě prochází.
Zdroj foto: Pixabay