Amsterdam

S jeho světoznámými vodními kanály, které lemují typicky holandské úzké domy v duchu 17. století Amsterdam patří k turisticky nejvděčnějším městům Evropy. Sympaticky neokázalé okružní plavby lodí, nepřeberné množství obchůdků specializovaných na všechno možné, kavárny s venkovním posezením přímo na nábřeží a různorodý kulturní život. Tak může vypadat váš Amsterdam. Metropole, která si díky zaujetí, s nímž zde jeho obyvatelé žijí, i přes svůj téměř nikdy neustávající ruch stále drží něco z koloritu malého města.

Amsterdam je dnes hlavním a zároveň největším městem Nizozemska, které rovněž leze považovat za jeho obchodní i kulturní centrum. Přestože jde o hlavní město země, není Amsterdam sídlem vlády (kterým je Den Haag), ani správním střediskem provincie v níž se nachází (tím je Harlem). Město leží v provincii Severní Holandsko, při březích řeky Amstel, od níž je odvozen jeho název, a včetně jeho okrajových čtvrtí má asi jeden a půl milionu obyvatel.

Bližší pohled na mapu Amsterodamu napovídá, že ve městě je téměř tolik kanálů, kolik je zde ulic. Většina z jeho ulic je velice krátká a úzká, zatímco vodní kanály jsou široké a dlouhé. Za touto na první pohled nepodstatnou poznámkou lze najít jeden z důvodů, proč se atmosféra a běh města tolik liší od ostatních „obvyklých“ velkých evropských měst.

Kvůli této struktuře zástavby totiž v Amsterodamu není dost dobře možné zvolit za svůj hlavní dopravní prostředek automobil, díky čemž zde vznikla slušná sít´tramvajových linek, kterými se lze velice rychle přepravit z jednoho konce města na druhý. Podobnou službu vám mohou prokázat lodě kotvící ve vodách zdejších kanálů, ale především bicykl.

Ten se stal jedním ze symbolů města, a pravděpodobně nenajdeme na světě nikoho, kdo má o Amsterdamu sebenepatrnější povědomí, a zároveň by se mu po vyslovení jména města nevybavil. Spolu se čtvrtí červených luceren a místními coffeeshopy jde o jeden z klíčových obrazů, jež si s Amsterodamem obvykle spojujeme.

Noční Amsterdam. Zdroj: Pixabay

Což samozřejmě neznamená, že by Amsterdam byl pouze místem divokých nočních jízd, at´ už na kole po chodníku, v klubech anebo podnicích ve vykřičené čtvrti. Důležitou součástí města, bez níž by žádné představení tohoto města nebylo úplné, totiž jsou totiž nepochybně také jeho galerie a muzea. Což zde ani v nejmenším nemyslíme jako úlitbu spořádanému životu, nýbrž pouze jako neoddiskutovatelný fakt. Mezi ty skutečně naprosto nejvýznamnější určitě patří Van Goghovo muzeum, které disponuje největší sbírkou obrazů a kreseb tohoto slavného malíře na světě. Dále samozřejmě oficiální národní muzeum Rijkmuseum, nebo například Museum Stedelijk.

Kromě toho Amsterdam nepochybně láká i samotným historickým centrem, které svojí rozlohou patří k těm největším v Evropě – jeho součástí je na 7000 nejrůznějších památkově chráněných staveb! Tento historický střed města zároveň patří k těm velice dobře dochovaným, a to částečně kvůli tomu, že všechna větší bombardování 2. světové války se městu vyhnula. Tato část města je navíc zajímavá i v jiném, byt´na první pohled neviditelném, ohledu – skládá se totiž z devadesáti ostrovů a ostrůvků, které jsou vzájemně propojené celkem na čtyři sta mosty!

Vůbec nejstaršími částmi Amsterdamu potom jsou Warmoesstraat a Zeedijk, kde například dodnes stojí dva středověké dřevěné domy. Podobnou podívanou svým návštěvníkům slibuje také Begijnhof, jeden z nejstarších dvorů v Amsterdamu. Jde o uzavřený kruh z obytných domů postavených v pozdním středověku, v jehož prostředku se dnes zelená upravený trávník. Begijnhof je v současnosti volně přístupný skrze jeho hlavní bránu.

Zdroj foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také