Istanbul

Město mnoha tváří, jmen, barev, město dvou kontinentů. Tak někdy bývá stručně označován Istanbul. Největší město Turecka, turisty silně vyhledávaná lokalita, významné obchodní centrum celé země, brána do Orientu. Město, které nikdy nespí, o čemž se každý návštěvník může snadno přesvědčit: stačí kterýkoliv den někdy po půlnoci překročit most přes Bospor, a potom jen s úžasem pozorovat jasná světla nekonečných zástupů automobilů na hlavní silniční tepně města.

Dvanáctimilionový Istanbul se rozkládá po obou stranách řeky Bospor, úzké spojnici mezi Černým a Marmarským mořem, která tvoří rozhraní mezi Evropou a Asií. Toto jedno z největších měst Evropy stejně jako západní Asie představuje spojení obou kontinentů nejen po stránce geografické, ale i kulturní. Po stovky let v minulosti patřilo k nejdůležitějším místům světa – šlo o centrum několika mocných říší, které vládly nad oběma kontinenty a byly proto nuceny přijímat vlivy z obou kultur.

Město tak je zajímavou ukázkou čistého spojení moderní architektury stejně jako památek západoevropského střihu s ukázkami architektury klasického Turecka, ale i období silné Byzance nebo Římské říše, přičemž se někdy až zdá, jakoby ve svých řemeslných dovednostech i celkovém vyznění na sebe tato různá období přímo navazovala.

V minulosti město bylo známé pod různými názvy – Cařihrad, Konstantinopol, nebo Byzantion. Každý z nich je přitom připomínkou odlišných historických úseků, kdy tón města udávalo jiné kulturní podhoubí.

Původně na místě dnešního Istanbulu stála drobná osada Byzantion, která se díky své strategické poloze později stala významným centrem obchodu, řecké kultury a nakonec i hlavním městem ve době mocné Východořímské říše. Stejně tak se zde rozhodli usadit nejvyšší představitelé pravoslavného křesťanství.

Právě s tímto obdobím je také spojena jedna z v současné době nejnavštěvovanějších památek Istanbulu – Hagia Sophia, jež byla po svém dokončení vůbec největší stavbou světa! V překladu její původní jméno znamená „Chrám Boží Moudrosti“, a dodnes jde o nejvýznamnější historickou památku spojenou s architekturou staré Byzance. S velkou pravděpodobností jde o nejfotografovanější místo v Istanbulu a zřejmě jej můžeme brát i za symbol historického Istanbulu.

Hagia Sofia byla sídlem zdejšího patriarchy, a po jednom ze tří vyplenění Istanbulu křižáckými vojsky i sídlem latinského patriarchy. Po dobytí města osmanskými vojsky roku 1453, kterým město na několik století vyrvala z rukou Západu, byly křesťanské prvky pochopitelně odstraněny, a celá Hagia Sofia byla přebudována na mešitu, která měla navždy připomínat triumf Osmanů. Tuto situaci změnil až prezident Turecké republiky v polovině třicátých let, který z chrámu rozkázal zbudovat muzeum, jímž je dodnes.

Hagia Sophia pochopitelně není jedinou významnou památkou Istanbulu. Dalšími významnými stavbami, které by neměli ujít oku žádného návštěvníka města jsou zejména i dnes značně rušná Modrá mešita honosící se šesti minarety, která byla postavena v 17. století na počest tehdejšího Sultanátu, nebo bohatě zdobený Palác Topkapi, původně z 15. století. Zajímavostí tohoto sultánova sídla je také skutečnost, že právě zde sídlil jeho rozsáhlý a pečlivě udržovaný harém. Stejně jako by bylo hříchem během vašeho pobytu vynechat kterékoliv z těchto míst, není možné ani nenavštívit zdejší nejslavnější turecké lázně – Hammams.

Zajímá-li vás současná tvář města, ale vysedávání po lázních v rouše Adamově se vám zdá příliš odvážné, vydejte se na slavné tržiště, které lze najít právě nedaleko paláce Topkapi. Rádi bychom ale každého upozornilo, že i ono skrývá své nástrahy – mezi vším vystaveným kořením, ale především koberci, se zbrklý turista unesený jeho orientálním kouzlem může ztratit natotata.

Zdroj foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *